Знищення Жукового острова сягнуло фінальної стадії: туди вже тягнуть каналізацію

 За сприяння лідера партії «Зелені» Олександра Прогнімака?  
 

 

«Вечірній Київ», як і багато інших міських ЗМІ, вже неодноразово піднімав проблему незаконної забудови заповідного Жукового острова. На жаль, громадський резонанс, що його викликає тема знищення чи не останнього острівця живої природи в міській смузі, досі жодним чином не відбивається на його долі. Під бурхливі протести жителів планомірна забудова заповідного Жукового острова триває. Так, у найближчому майбутньому, попри відсутність будь-яких дозволів на проведення будівельних робіт, компанія ТОВ «Ав-медгруп» має намір провести до самісінького центра заповідника каналізацію.

Поки влада мовчить

Активне будівництво на прибережній території в заповіднику «Жуків острів» біля в’їзду на острів Водників не припиняється ні на хвилину. Паркани, шлагбауми і будівельна техніка там прописалися вже давно. А незабаром на острові — заповідному об’єкті – з’явиться… каналізація. Директор таємничої компанії «Ав-медгруп» Богдан Волков через пресу поінформував киян про наміри компанії «виконати проектування системи централізованої каналізації з локальними очисними спорудами реабілітаційно-оздоровчого центру із зоною відпочинку на острові Жуків Голосіївського р-ну м. Києва». Природно, бізнесмен «зобов’язується забезпечити дотримання вимог охорони навколишнього природного середовища при проектуванні системи каналізування об’єкту та локальних очисних споруд». Утім, повірити в це складно, оскільки пан Волков не може не знати, що не лише каналізація, а й сама присутність на території острова будівельників є незаконними.

До речі, термін дозволу «Ав-медгруп» на проведення підготовчих робіт минув ще 25 жовтня. Проте, незважаючи на це, роботи там тривають. Більше того, забудовники обгородили ще частину території заповідника колючим дротом, брутально ігноруючи той факт, що «Жуків острів» за рішенням Київради ввійшов до складу регіонально-ландшафтного парку «Дніпровські острови». Тепер ці землі віднесено до розряду природно-заповідних, тож ведення на них будь-якого будівництва заборонено законодавством. До того ж, острів є природним заповідником, на території якого можливі лише наукові дослідження.

На цьому наполягають екологи столиці. За словами Олексія Василюка, замдиректора Національного екологічного центру України, Гідропарк і Жуків острів є землями водного фонду і зеленою зоною загального користування. «Це виключає будь-який дозвіл на забудову», — говорить Олексій Василюк. З огляду на такий факт, дивно, що бурхлива діяльність «Ав-медгруп» дотепер не зацікавила ні правоохоронні органи, ні мерію. До прокуратури і КМДА нами були відіслані запити щодо всіх фактів забудови, проте відповідей «Вечірній Київ» досі не одержав.

«Зелень» — найвагоміший чинник

Тим часом, за словами екологів, основною причиною безкарності забудовників є той факт, що їхню незаконну діяльність «дахують» на найвищому рівні. Серед низки голосних прізвищ найчастіше називають ім’я лідера партії «Зелені», екс-начальника Державного управління охорони навколишнього природного середовища в м. Києві Олександра Прогнімака.

Поки що колишній головний еколог столиці геть заперечує причетність до «Ав-медгруп», та й узагалі до будівництва на Жуковому острові. Більше того, запевняє, що два роки тому звертався до прокурора м. Києва з проханням «дати правову оцінку розпорядженням київського градоначальника, якими надано дозволи на знищення зелених насаджень на острові». На жаль, у щирість політика складно повірити до кінця. Оскільки про причетність пана Прогнімака до фірми «Ав-медгруп» свідчить вагомий факт: на інформаційному табло біля будівництва зазначено, що адреса «Ав-медгруп» — вулиця Хорива, 25. А саме за цією адресою розташований культурно-просвітницький центр Олександра Прогнімака — Alex Art House, де зараз відбувається виставка приналежного йому антикваріату. Можна, звичайно, припустити, що лідер «зелених» надає дах забудовникам Жукового острова просто з любові до природи, проте куди більш імовірно, що існує безпосередній зв’язок чиновника та фірми. До речі, із Жуковим островом пана Прогнімака пов’язує не лише «Ав-медгруп». Під час скандальної «земельної сесії» Київради в грудні 2006 року ще 6 га землі на території заказника «Жуків острів» було виділено ТОВ «Юнацький клуб «Юнга», що, як повідомила глава фракції БЮТ Тетяна Меліхова («Газета по-киевски», 23 грудня 2006 року), також контролюється Олександром Прогнімаком.

До речі, законність передачі землі ТОВ «Юнга» було оскаржено прокуратурою у травні цього року. Як повідомили «Вечірці» в прес-службі прокуратури м. Києва, підставою для звертання прокурора з позовом до суду стало порушення ТОВ «Юнацький клуб «Юнга» вимог діючого земельного законодавства, зокрема, самовільне захоплення земельної ділянки і здійснення самовільного будівництва. 18 травня 2010 року Господарський суд Києва в повному обсязі задовольнив позов столичної прокуратури, яка вимагала розірвати договір оренди земельної ділянки площею 6 га на території заповідника Жуків острів і стягнути штраф за заподіяну шкоду в розмірі понад 650 тис. грн. Тут варто зазначити, що незалежно від рішення суду ця територія втрачена для громади. Адже на місці «Юнацького клуба «Юнга» вже красуються шикарні котеджі.

Голосієво проти

Наявність особистого інтересу Олександра Прогнімака легко пояснює і той факт, що будівництво на острові ігнорує прокуратура, попри те, що будівництво на території дніпровських островів заборонено. Як розповів нам Олександр Незнал – перший заступник голови держадміністрації Голосіївського району, на території якого розташований Жуків острів, вони неодноразово звертались до правоохоронних органів щодо неприпустимості відведення земель у заповідній зоні і необхідності вжиття заходів для припинення будівництва та притягнення порушників до відповідальності згідно з чинним законодавством.

— На жаль, районні держадміністрації не правочинні в таких питаннях. Здійснення самоврядного контролю за використанням і охороною земель та благоустроєм покладено на Головне управління контролю за благоустроєм Києва. Питання ж надання дозволу на будівництво перебувають у компетенції Державної архітектурно-будівельної інспекції, — повідомив Олександр Незнал.

Екологи переконані, що жодних дозволів на будівництво – чи то від Міністерства охорони навколишнього природного середовища України, Державного управління охорони навколишнього середовища у місті Києві чи від Голосіївської РДА – компанія-замовник не отримувала. У табличці на паркані вказано на наявність у ТОВ «АВ-Медбуд» лише «дозволу від 17.03.2010 р. №1908-Гл/С на проведення підготовчих робіт, отриманого від Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в м. Києві». Причому термін навіть цього дозволу збіг минулого місяця, та це не заважає підопічним головного київського «зеленого» продовжувати рити острів уздовж і впоперек.

«Вечірній Київ»